Az MTA választott

Pósfai Mihály az Akadémia új elnöke

2026. május 4-én és 5-én ülésezett a Magyar Tudományos Akadémia tisztújító közgyűlése. Az Akadémia elnökjelöltjeinek koncepcióit olvasva egyértelmű, hogy az Akadémia változás előtt áll. A 200 éves értékek megőrzése mellett ugyanis minden koncepcióban érezhető a belső megújulás igénye is.

Az Akadémia vezetőségének jogköre

 

A Magyar Tudományos Akadémia főállású vezetői az elnök, a főtitkár és a főtitkárhelyettes. A Közgyűlés ezen tisztségekre hároméves időtartamra választja meg a hazai akadémikusok közül vezetőit. Ugyanilyen időtartamra választják meg az Akadémia három alelnökét is.

Az elnök az Akadémia működését a Közgyűlés döntései és az Alapszabály keretei között irányítja, emellett képviseli az intézményt, és gyakorolja a tulajdonosi jogokat az MTA vagyonával kapcsolatban. A főtitkár a titkársági szervezet működéséért felel, míg a főtitkárhelyettes a munkáját támogatja, és szükség esetén helyettesíti is. Az alelnökök feladataikat az elnök által meghatározott munkamegosztás szerint végzik, és tevékenységükről a Közgyűlésnek tartoznak felelősséggel.

A választás eredménye

 

A Magyar Tudományos Akadémia új elnöke Pósfai Mihály lett. Elnöki koncepciója itt olvasható.

Az Akadémia új főtitkára Kecskeméti Gábor, programjáról itt lehet többet megtudni. Főtitkárhelyettesnek pedig Kovács Ilonát választották. Kovács Ilona főtitkárhelyettesi koncepciója itt található.

 

Alelnökök és elnökségi tagok

 

Az élettudományi alelnök Hunyady László  lett, míg társadalomtudományi alelnöknek Borsos Balázst választotta a közgyűlés. Az új  természettudományi alelnök pedig Kiss Rita.

Elnökségi tag  Csákiné Michéli Erika lett az élettudományok területén, míg a társadalomtudományok választott elnökségi tagját Kenesei István  személyében üdvözölhetjük. A természettudományi választott elnökségi taggá pedig  Kamarás Katalint választották.

Az összes megválasztott vezető előzetesen nyilvánosságra hozott koncepciója itt olvasható!

Gratulálunk a Magyar Tudományos Akadémia új elnökének és a frissen megválasztott vezetőségnek! Sikeres és gyümölcsöző munkát kívánunk, amely méltó módon viszi tovább az Akadémia értékeit, új lendületet adva a hazai tudományos életnek!

Scroll to Top