- Hírek
Nem csupán poszterek
A Pusztán a tudomány elnevezésű kiállítást a szabadban sétálva is megteinthetjük. Mire a végére érünk, garantáltan megértjük, hogy mi zajlik a régióban, legalábbis tudományos szempontból – rácsodálkozások és sok újdonság várja az érdeklődőket.
A Pusztán a tudomány elnevezésű kiállítást a szabadban sétálva is megteinthetjük. Mire a végére érünk, garantáltan megértjük, hogy mi zajlik a régióban, legalábbis tudományos szempontból – rácsodálkozások és sok újdonság várja az érdeklődőket.
A tudomány múltját, jelenét és jövőjét ünnepelték Debrecenben azzal a szabadtéri kiállítással, amely a Magyar Tudományos Akadémia 200 éves jubileumához, valamint a MTA Debreceni Területi Bizottsága (DAB) fennállásának 50. évfordulójához kapcsolódik. A megnyitó programját korábban ismertettük is. A tárlat ünnepélyes megnyitóját 2026. április 23-án tartották a debreceni Emlékkertben. A megnyitón Freund Tamás, az MTA elnöke hangsúlyozta: az évforduló nem csupán a múlt felidézéséről szól. Az MTA és a DAB története valóban évszázadok tudományos és kulturális értékeiben gyökerezik, ugyanakkor legalább ennyire fontos a virágzó jelen és a benne rejlő jövő megünneplése.
Freund Tamás beszéde regionális forduló
Fotó: Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata
A helyszín szimbolikus jelentőséggel bír: az Emlékkert a Debreceni Református Nagytemplom és a Református Kollégium között helyezkedik el, így szorosan kötődik nem csak a város történetéhez, hanem tulajdonképpen a tudomány és a tudás emlékhelye is egyben. A kiállítás 37 poszteren mutatja be, hogyan járultak hozzá Debrecen és a térség kutatói, intézményei a hazai tudomány fejlődéséhez. A Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyéket érintő bemutató átfogó képet ad a régió sokszínű kutatási területeiről, valamint az ezek mögött álló intézményi háttérről is. Balázs Ákos, Debrecen alpolgármestere rámutatott: a kiállításon bemutatott kutatási eredményekre méltán lehet büszke a város. Bács Zoltán, A Debreceni Egyetem kancellárja pedig arról beszélt, hogy a tudomány szerepe ma is kulcsfontosságú, és a gyorsan változó világ kihívásaira csak együttműködéssel, a tudás összekapcsolásával lehet válaszokat adni.
A szabadtéri kiállítás 2026. augusztus 24-ig látogatható az Emlékkertet övező kerítésen, lehetőséget adva arra, hogy a nagyközönség is közelebb kerüljön a régió tudományos életének múltjához és jelenéhez.