// TELEPÜLÉSEK /
Balatonfüred
// TUDOMÁNYBARÁT TELEPÜLÉS MOZGALOM / RÉSZTVEVŐK /
Derecske
- Résztvevők
Válasszon az alábbi menüpontok közül a településről szóló információkhoz!
Derecske város Hajdú-Bihar vármegyében fekszik, lakossága 8500 fő. A település első írásos említése 1291-ben történt. A hajdani mezőváros 1991. január 1-jén emelkedett ismét városi rangra.
1631-ben I. Rákóczi György erdélyi fejedelem ezer szabolcsi hajdút telepített le, Derecske hajdúvárossá vált. A 17. századtól a debreceni Református Kollégium partikulája, a 19. században a református, katolikus és zsidó hitfelekezet elemi iskolája is működött Derecskén. Jelenleg egy általános iskola és egy középfokú intézmény működik.
A kiegyezést követően kialakultak a helyi társas élet keretei: 1868-ban megalakult a Kaszinó, 1889-ben a Keresztény Iparos Olvasó Kör, 1914-ben a Derecskei Gazdakör. Céljaik: az igényes szórakozás, a közművelődés fejlődésének előmozdítása, az iparűzéshez szükséges tudományok terjesztése, mezőgazdasági ismeretterjesztés.
1950-ben járási kultúrotthon létesült Derecskén, az 1960-70-es években új művelődési központ, majd könyvtár épült, melyek a tudományos és ismeretterjesztő előadások, szakkörök, klubok helyszínei azóta is.
1989-ben alakult az Oázis Kulturális és Szabadidős Egyesület, többek között irodalmi, komolyzenei, képzőművészeti programokkal, természetjáró túrákkal gazdagítva a város kulturális életét.
- márciusa óta jelenik meg a Derecskei Hírek havilap. Rendszeresen helyet ad ismeretterjesztő írásoknak, valamint tehetséges derecskei fiatalokat mutat be; legutóbb az USA-ban kutatóorvosként dolgozó Dr. Fehér Ádámmal készült interjú.
1996-ban alakult a Hajdú-Bihari Grafikai Művésztelep, nyaranta kortárs grafikusművészeknek kínálva alkotási lehetőséget. A különböző technikával (rézkarc, papír- és textilnyomat, litográfia, fametszet) készített egyedi alkotások a város grafikai gyűjteményét gyarapítják.
2007-ben alapított Zákány József-díjjal a Derecskén dolgozó pedagógusok szakmai munkáját ismeri el az önkormányzat.
2011-ben a Derecskéről elszármazott Dr. Szabad János a Szegedi Tudományegyetem tanára kezdeményezésére „Nem csak vélni, de tudni, érteni!” címmel előadássorozat indult, amelynek célja az elszármazott tudósok tudományterületét, tevékenységét megismertetni a derecskeiekkel. Többek között Dr. Szabad János, Dr. Szarka László, Legány András, Dr. Rácz Katalin, Szolnoki László tartott előadást a biológia, a környezettudomány, a természetvédelem, az agrárszociológia, a régészet témájában.
Dr. Szabad Jánosnak Derecske Város Önkormányzata 2023. évben a genetika tudományának területén végzett kiemelkedő kutatói, oktatói munkája elismeréseként és a településen a tudományok népszerűsítése terén végzett tevékenységéért díszpolgári címet adományozott.
2011-ben Derecske Város Önkormányzata ösztöndíjakat alapított a kiemelkedő tanulmányi eredményeket elérő, a művészet vagy a sport területén kiemelkedő teljesítményt nyújtó, valamint a hiányszakmát tanuló tehetséges diákok számára.
Derecske vezetése és lakossága elkötelezett a tudományos ismeretek terjesztése, a tudás által felfedezhető világ elérhetővé tétele ügyében.
- Blog
- / Tudomány mindenhol