Hogyan indul a nyár a TUBA- településeken?
Tudományos konferencia, könyvbemutató és a Tudomány fája
Zajlik az élet a TUBA-településeken. Három június eleji programról hoztunk most beszámolót. Mi történik Nádudvaron, Tabon, és Tatán mostanában? Mutatjuk!
Könyvbemutató Nádudvaron
Dr. Csáky Imre a „Nádudvar mezőváros fejedelmi kiváltságlevele – Báthory Gábor – 1612 – Nádudvar fejedelmi és királyi oklevelekben – II. (Jagelló) Ulászló 1507 – II. (Jagelló) Lajos 1526 – Báthory Gábor – 1608 ” című eredeti, tudományos-ismeretterjesztő, sorszámozott, díszkiadású mű szerzője mutatta be a kötetet június 3-án, az Ady Endre Művelődési Központ és Városi Könyvtár Tanácstermében.
Nádudvar történelmében az 1507 és 1612 közötti időszakról elmondhatjuk, hogy a kiváltságlevelek kora volt. Ezek a századok a magyar történelem zaklatott korszakai, erre az időszakra esik a mohácsi csatavesztés, Buda várának eleste, az ország három részre szakadása. Ennek ismeretében nyer nagyobb jelentőséget, hogy két királyi és két erdélyi fejedelmi kiváltságlevél is említi Nádudvart. A korszak utolsóként kiadott kiváltságlevele, amelyet Báthory Gábor erdélyi fejedelem adományozott, különösen fontos a helyi közösség szempontjából.
Ezek a könyvek, fotók, visszaemlékezések és dokumentumgyűjtemények nem csupán adatokat és évszámokat tartalmaznak. Bennük élnek azok az emberek, akik településünket építették, formálták, és akiknek munkája, küzdelmei és sikerei ma is hatással vannak mindennapjainkra. A helytörténeti kiadványok megőrzik elődeink emlékét, bemutatják hagyományainkat, szokásainkat, intézményeink történetét, és láthatóvá teszik azokat az értékeket, amelyekre közösségünk méltán lehet büszke.
Pontosan ezért bírnak kiemelkedő jelentőséggel azok a helytörténeti kiadványok, amelyek Nádudvar múltjának hiteles forrásait teszik hozzáférhetővé a jelen és a jövő generációi számára. Különösen értékes ebből a szempontból Dr. Csáky Imre címertörténész, a Magyar Tudományos Akadémia köztestületének tagja által készített kötet.
A díszkötet borítója
Fotó:Nádudvar Város Önkormányzata
Tabon is elültették a Tudomány fáját
Egyre több településen csatlakozik a Tudomány fája kezdeményezésünkhöz. A fővárosi platánfa Tudomány fájává avatása után most Tabon is elültettek egy cserjét, a Magyar Néprajzi Gyűjtemény udvarán.
Dr. Kovács Emőke, a Városi Könyvtár Tab intézményvezetője hangsúlyozta, hogy fontos küldetés a tudományt minél több formában népszerűsíteni. Ez a küldetés pedig illeszkedik a TUBA programjába, ezért egyértelmű volt, hogy a somogyi település is csatlakozik. Mindezt a városvezetés is támogatta, és a helyi középiskola is csatlakozott.
Csizmadia Nándor polgármester szerint Kovács Emőke könyvtárigazgató felkarolta ezt az ügyet – nagyon fontos dolognak tartja részben a gyerekek edukációját, részben a felnőttekét is, ami meg is látszik a helyi intézmények programjaiban. A polgármester kiemelte, hogy küldetésének tartja, hogy az itt élők ismerjék az őket körülvevő szűk környezetet, például tisztában legyenek a település múltjával, de szükség van arra is, hogy kapjanak kitekintést a nagyvilágba is. Ezt pedig a tudomány segítségével lehet megtenni.
Tata: XVIII. Magyary Konferencia
A Magyary Zoltán Népfőiskolai Társaság 2026. június 10-én rendezte meg a XVIII. Magyary Konferenciát Tatán. A hagyományos szakmai rendezvény névadója a tatai születésű Magyary Zoltán, a magyar közigazgatás-tudomány kiemelkedő alakjának emléke előtt tiszteleg, miközben lehetőséget teremt a közélet, a közigazgatás, a tudomány és a civil szféra képviselőinek találkozására. A konferenciát szokás szerint koszorúzás előzte meg a Magyary-szobornál, majd a szakmai program a volt Piarista Rendházban folytatódott, ahol előadásokat hallgathattak meg és kerekasztal-beszélgetéseken vehettek részt az érdeklődők. A rendezvény célja az volt, hogy Magyary Zoltán szellemi örökségét a jelen kihívásaira reflektálva mutassa be az érdeklődők számára.
Fotó: Pozsgai Péter