- Hírek
Elültették a Tudomány fáját Baján
Szimbolikus helyre került
A Tudománybarát Település Mozgalom inspirálóan hatott Baja városára. Szeretnék megmutatni, hogy a város tudományos és kulturális intézményei milyen értékteremtő munkát végeznek. Ezért a fa az Eötvös József Főiskola kertjébe került.
Baja város 330 éves jubileumi rendezvénysorozatának részeként 2026. május 19-én ünnepélyesen elültették a Tudomány fáját, egy kocsányos tölgyet az Eötvös József Főiskola udvarán. A szimbolikus esemény azt is jelezte, hogy Baja megyei jogú város a közelmúltban csatlakozott a Tudománybarát Település Mozgalomhoz.
Dr. Bari Bernadett polgármester asszony beszédében érintette, hogy Baja idén a 330. jubileumi évét tölti, mert 1696-ban kapott mezővárosi rangot. A város büszke tudományos életére, és az azt támogató intézményekre, az Obszervatóriumra, mely több, mint 70 éves, a 156 éves Eötvös József Főiskolára, és a közel 80 éves Ady Endre Városi Könyvtárra, mely fontos és értékteremtő munkával szolgálja a várost.
„Az esemény nemcsak egy fa elültetéséről szól, hanem közös gondolkodást is jelent a jövőnkről és az értékeinkről. A tölgy a kitartás és a jövőbe vetett bizalom jelképe. Ez a fajta fa lassan növekszik, mégis maradandó, akárcsak a tudomány. Lombkoronája a gondolkodás szabadságát és sokszínűségét fejezi ki, hosszú élete pedig, generációkon ível át, akárcsak közös hitvallásunk arról, hogy a tudás gyarapítása a jövő építésének egyik legfontosabb eszköze” – folytatta a városvezető.
Dr. Bari Bernadett polgármester asszony
Fotó: Zsilinszky Bianka
A tölgyfát a polgármester asszony és a város tudományhoz kötődő intézményeinek vezetői ültették el, közösen.
Az EJF rektora, dr. Szilágyiné dr. Szinger Ibolya szerint az intézményben folyó nemzetközi kutatások is indokolják, hogy a fát a főiskola kertjében ültették el. Dr. Hegedüs Tibor, a Szegedi Tudományegyetem Bajai Obszervatóriumának igazgatója – a fa egy másik ültetője – hangsúlyozza, hogy a helyi csillagászat tudománya és az űrtudomány is innen szökkent szárba, ezért nagyon örül a helyszínnek. Zalavári László, az Ady Endre Városi Könyvtár igazgatója szerint a Tudománybarát Település Mozgalom megszólította őket is, hogy több, a tudományhoz kapcsolódó előadást tartsanak. Így például május 29-én 18:00 órától S. Laczkó András irodalomtörténész tart majd előadást a könyvtárban, az 1526-os mohácsi csatáról szóló költői művekről. A könyvtárban rendszeresen tartanak tudományos témájú előadásokat.
A fa és ültetői
Fotó: Zsilinszky Bianka
A fa elültetése után leleplezték a Tudomány Fájának emléktábláját is, amely mindig emlékezteti az arra sétálókat, milyen sokat tesz a város a tudományos élet virágzásáért.
A Tudomány Fája és az emléktábla
Fotó: Zsilinszky Bianka