Nemzeti szimbólumok a magyar népművészetben
Gyanó Szilvia néprajzos-főmuzeológus (Thúry Gyórgy Múzeum, Nagykanizsa) előadása a nemzeti ünnep alkalmából Tabon, a Magyar Néprajzi Gyűjteményben.
Nemzeti színű zászló, címer, Szent Korona – manapság mindenki által ismert és használt szimbólumok, melyek azonban nem örök időktől fogva léteznek, vagy legalábbis nem ilyen jelentéssel voltak benne a köztudatban. A 19. század folyamán formálódtak, és kaptak nemzeti jelentéstartalmat, miközben megjelentek népművészeti tárgyakon is, különösen az 1848/49-es szabadságharc leverése után.
A „magyaros” motívumok sokféle tárgyon megtalálhatók a 19. század közepétől. A magyar múzeumok legszebb népművészeti darabjain találunk nemzeti jelképeket, melyek közül némelyik ma is a hazafias érzület megnyilvánulási formájának számít, míg mások inkább feledésbe merültek.
Gyanó Szilvia etnográfus vetítettképes előadásában két múzeum néprajzi gyűjteményén keresztül mutatja be a leggyakoribb nemzeti motívumokat és előképeiket, miközben a magyar népművészet kiváló alkotásairól is beszél.
